I ove godine borovska domaćinstva obišle su “Kraljice”, članice Kulturno-umetničkog društva “Branislav Nušić”, u pratnji Tamburaškog orkestra KUD-a. Reč je o devojačkim obrednim povorkama, koje su se u prošlosti, o Duhovima, kretale selom, obilazeći domaćinstva i pevajući namenske obredne pesme, mladićima za ženidbu, devojkama za udaju, a ukućani su ih prigodno darivali. Ovaj narodni običaj o kojem je prvi pisao Vuk Stefanović Karadžić bio je pretežno vezan za Vojvodinu, a najduže se zadržao u selima zapadnog Srema te na vukovarskom području. Izobičajen je početkom 20.veka, posebno za vreme i nakon Drugog svetskog rata kada je bio zabranjivan. U kraljice po pravilu idu najlepše devojke i one koje lepo pevaju, a obrednim obilaskom sela, kako je zapaženo, one gledaju kuću u koju će da se udome. Ipak, njihova glavna uloga bila je podsticanje plodnosti, umnožavanja, sreće, zdravlja i napredak ukućana u domaćinstvima i selima koja posećuju.

dscn5244 kopiraj      dscn5232 kopiraj      dscn5236 kopiraj

Thursday the 14th - Custom text here - HostAfford.com