Kraljice KUD-a “Branislav Nušić” na Duhove obišle borovska domaćinstva

U nedelju, 20. juna na Duhove, borovska domaćinstva su posetile Kraljice Kulturno-umetničkog društva “Branislav Nušić” iz Borova, s prikazom običaja koji je u organizaciji ovog društva obnovljen pre 10-ak godina, od kada se održava u kontinuitetu, članovi društva su u dve povorke obišli 74 domaćinstva.

Borovski KUD je s prikazom ovog običaja učestvovao i na jubilarnoj 50.  Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu pre šest godine. Običaj ženskih obrednih povorki Kraljica raširen je po čitavom slovenskom području, a imaju ga i neslovenski narodi.  Reč je vrlo starom, predhrišćanskom običaju koji se odvijao u proleće, a predstavlja ritual, magiju, želju za srećom i plodnošću, za zdravlje ljudima kojima je drago da im Kraljice dođu u kuću i da ih posete. Posebnost borovskih kraljica je, da kraljicama prvo pridruže malo dete, koje uzme mač u ruku, što ima simbolično značenje i predstavlja novi život, produžetak življenja i narodnog bića.

50. Međunarodna smotra folklora Zagreb 2016.